پایان جنگ، با یک لبخند!/ به مناسبت روز جهانی صلح

 

«روزی ما دوباره کبوترهایمان را پیدا خواهیم کرد

و مهربانی دست زیبایی را خواهد گرفت.

روزی که کم‌ترین سرود

بوسه است

و هر انسان

برای هر انسان برادری است.

روزی که دیگر درهای خانه‌شان را نمی‌بندند

قفل افسانه‌یی‌ست

و قلب

برای زندگی بس است . . .»  

«شاملو»

سرمقاله ماهنامه دنیای زنان / مهر ماه 93: 21 سپتامبر روز جهانی صلح است. شاید «صلح» تنها واژه‌ای باشد که عموم مردم دنیا بر سر آن اتفاق نظر دارند اما اینروزها از صلح حرف زدن گاهی سخت می‌شود آن هم زمانی که گروه‌های تروریستی، تندرو و تکفیری‌ها در جای جای کشورهای مسلمان به شکلی فجیع کشتار زنان و کودکان را رقم می‌زنند.

«زنان پرچمدار صلح جهانی» این عنوان نشستی است که چندی پیش همزمان با روز جهانی صلح و هفته دفاع مقدس توسط «جمعیت زنان مسلمان نواندیش» برگزار شد. نشستی که ویژگی‌اش در گردهمایی طیف‌های مختلف مخاطبانش بود و از حضور نمایندگانی از جامعه کرد و عراقی گرفته تا جامعه معلولین کشور در این نشست حضور داشتند.

«صلح» خوبیش همین است قومیت و جنسیت نمی‌شناسد مخاطبش «انسان» است هر کس با هر اندیشه و تفکر از هر نژاد و گروهی که باشد زیر سقف «صلح» جمع می‌شود در این نشست یکی از سخنرانان کُرد نقل قولی کرد از مادر ترزا «من حرفهای ضد جنگ زیادی شنیده‌ام، اما دعوت شما را برای جلسه‌ای برای صلح می‌پذیرم» و شاید این همان نکته قابل تأمل در تفسیر واژه صلح باشد. موزه‌های صلح نیز موضوع دیگر این برنامه بود موزه‌ای که بیش از آنکه برای نشان دادن اشیایی در این رابطه باشد پلی ارتباطی است بین ملتها برای شناخت بهتر یکدیگر.

در این موزه‌ها و موزه‌هایی از این دست با فراهم آمدن برنامه‌های آموزشی سعی در ترویج فرهنگ آشتی و پرهیز از خشونت سرلوحه کار قرار گرفته است و شاید مشارکت قربانیان جنگ بعنوان سفیران واقعی صلح در این موزه‌‌ها تأثیرگذاری بیشتری را برای عموم مخاطبان به همراه داشته باشد. «موزه صلح تهران» نیز می‌کوشد تا فرهنگ صلح را نه در معنای سیاسی آن بلکه در معنای اجتماعی و فرهنگی آن ترویج کند.

در هر حال جنگ پدیده‌ای خانمان برانداز است. در طول تاریخ بشریت چیزی به اندازه جنگ‌طلبی و جنگ افروزی مذموم نبوده است اما وقتی در مورد جنگ صحبت می‌کنیم ناخودآگاه واژه «صلح» در ذهن نقش می‌بندد. کلمه‌ای که می‌تواند علیرغم معنای خشن جنگ، لحظه‌ای لبخند سپیدی را بر لب آورد. ما ممکن است که نتوانیم از بروز جنگ‌های ناخواسته در دنیا جلوگیری کنیم اما می‌توانم با اشاعه فرهنگ طلح‌طلبی به خشونت‌های ذاتی ناشی از جنگ لحظه‌ای پایان دهیم. با یک لبخند حتی!                                                         

/ 2 نظر / 40 بازدید
مهسا پورهمت

دایرکتوری تبادل لینک www.linc.ir وبلاگ وبسایت های ایرانی-با ثبت وبلاگتان رتبه و بازدیدکنندگان وبلاگتان را افزایش دهید. www.linc.ir

ساسان اس ام اس

سلام وب خوب و به روزی داری. امیدوارم همیشه اینجور باشه. آدم یه همچین وبایی رو می بینه از وب خودش ناامید میشه! می تونی وبت رو تو انجمن ما معرفی کنی تا بقیه هم استفاده کنن. من بهت سر زدم اگه شما هم دوست داشتی به سایت ما سر بزن. ممنون www.SasanSMS.ir کامل ترین آرشیو اس ام اس www.SasanSMS.ir/Forum متفاوت‌ترین انجمن سرگرمی و تفریحی فارسی‌زبانان